"Moje" Lednice se Sam

24. srpna 2013 v 9:52 | Lenka |  Samantha

V posledních pár dnech jsem se vrátila na milované místo mého dětství i dospívání. Chtěla bych vám ukázat "moji" Perlu Moravy, Lednici. Pro odlehčení jsem si s sebou vzala Sam Mrkající

Pro většinu lidí nenápadý dům na náměstí, pro mě ta nejdůležitější budova. Mluvím o zeleném domě a zejména o prvním patře vedle nápisu "Vinotéka", kde bydleli babička s dědou, ke kterým jsem jezdila každé Velikonoce a o letních prázdninách. A vedle je radnice s hodinami, které jsem s dědou byla seřizovat. Teď už to dělá automat, ale když žil můj děda, byla to jeho doména. Děda zemřel, babička bydlí v Penzionu pro důchodce a dům už je pro nás definitivně nepřístupný. Ráda bych se tam ještě jednou podívala.

Při každé návštěvě Lednice se vydáme na okružní cestu do parku. Samozřejmě začínáme u zámku, který asi většina zná minimálně z obrázků, nebo nějaké pohádky.

Zámek je opravdu nádherně opravený, tentokrát snad nějakou speciální metodou, takže by to konečně mělo chvíli vydržet. Pamatuji se totiž, že kdykoli jsme přijeli, určitá část zámku se opravovala, i když pokaždé jiná. Když jsem se jednou ptala taťky, jestli zámek pamatuje bez lešení, tak mi odpověděl, že ne a že bez něj naposled byl asi hned jako ho dostavěli S vyplazeným jazykem Ale teď už bez lešení je a je nádherný!


Lodičky, kterýma se můžete dopravit na různá místa parku, ať už k minaretu, nebo k umělé zřícenině Janův hrad. S dědou jsem byla na zámecké Dyji na rybách, no nevím, jak by nám braly, kdyby tam neustále frčela nějaká loďka...

Poslední pohled na zámek, tentokrát odzadu přes řeku.

Vpravo poloviční cíl naší procházky, minaret. A vlevo stavba umělého akvaduktu.

Sam u akvadutu, u kterého se nám ztratila jedna botička. Letos znovu začínají vrchem pouštět vodu, která naposledy tekla v roce 1926. Zatím jen o víkendech, ale příští rok by to snad už mělo být častěji, možná trvale.

A začátek akvaduktu s tzv. Peklem, což jsou umělé jeskyně. Taťka říkal, že tam vedla tajná chodba ze zámku k minaretu a možná ještě dál. Dřív tam ty mříže nebyly, ale my jsme s tatinem vždycky zapomněli baterku, takže jsme pravdivost toho tvrzení nikdy blíže neprozkoumali.

A tady už minaret. A hurá k tetě na obídek Mrkající

Lednice za posledních pár let prošla neuvěřitelnými změnami. Ta z mého dětství je nenávratně pryč. Z obce se staly mimo jiné i lázně, když před pár lety objevili naproti tetinému domu léčivou vodu. Všude samé penziony a restaurace a davy turistů. Určitě je to svým způsobem dobře, místní mají obživu. Ale jak jsem se tam tak procházela, brečela jsem jak želva, jak na mě padala nostalgie a vědomí, že je vše nenávratně pryč, včetně mého dětství. Přesto doufám, že za rok se zase vrátím a s rodinou opět strávím báječné chvíle, stejně jako letos Usmívající se

Každopádně Lednice i okolí je nádherný kout, který určitě stojí za to navštívit. A třeba se tu někde potkáme Mrkající
 


Komentáře

1 Blanule | E-mail | Web | 24. srpna 2013 v 10:32 | Reagovat

Moc díky za takovou krásnou prohlídku Lednice ,Sam byla výbornou průvodkyní:-) Zámky mám moc ráda, snad se tam jedno podívám!
Snad se Ti někdy ještě poštěstí podívat se do domu prarodičů. Určitě to bylo skvělé, trávit s nimi prázdniny, tohle Ti upřímně závidím, protože jsem "pozdní" dítě, takže si pamatuji jen babinu :-) (byla to Gorolka jak hrom), ale užívala jsem si jen do desíti :-(
Uměla uvařit nejlepší kopračku na světě a taky briu(to je jídlo z brambor, červené řepy a švestek) :-D

2 jitacopi | 24. srpna 2013 v 11:38 | Reagovat

Když jsme v 99' byli s budoucím manželem na dovolené u Nových Mlýnů, měli jsme s sebou kola a trochu jsme si okolí projeli. Kromě Mikulova jsme zajeli i do Lednice a na zámek. Mám odtamtud dokonce fotky. Tvůj článek mě přiměl k tomu, abych si fotky našla. Už si vážně nevzpomínám, jestli něco opravovali, ale na fotkách žádné lešení nemám. Zahrada tam je nádherná a ten zámek by stál za znovu prohlédnutí.
Tvoje prohlídka neměla chybu a Sam byla skvělou průvodkyní.
Vůbec se nedivím, že tě vzpomínky tak dostaly. Já jsem jezdívala jako malá k dědovi na Slovensko. Bohužel, děda už také není, dům se prodal a v tom místě už nikdo z příbuzných není. Takže se ani nemám za kým vracet. :-( To Ty jsi na tom o něco líp. ;-)

3 ľubo | 24. srpna 2013 v 11:55 | Reagovat

Nádherné fotky, prekrásna prehliadka. Do Ledníc by som určite niekedy chcel ísť. Vyzerá to tam ako v rozprávke. S tou nostalgiou Ťa viem, veľmi dobre pochopiť, mňa hocikedy dokáže premknúť smútok, keď som na konkrétnych miestach a vynárajú sa mi spomienky. Stačí mi odcestovať do mesta vzdialeného 20 km a prejsť sa po ňom a hneď si spomeniem na starkého ako sa so mnou prechádzal, kým starká varila obed. Mesto stratilo už to svoje čaro a za starkým mi je veľmi smutno. Alebo mi stačí navštíviť sídlisko, kde som býval 18 rokov, vidieť svoj panelák a prejsť sa po sídlisku.

4 Šavrda | Web | 24. srpna 2013 v 12:30 | Reagovat

Leni, to jsou překrásné fotky! :-)
Zámek je úžasný! Je z něho nemohla odtrhnout oči a musela jsem si prohlédnout každičké okno a každičký kousek! Nááádhera!!!!! :-)
Moc krásně jsi nás provedla "svou" Lednicí! :-)
A tvá babička a tvůj dědeček bydleli v krásném domě - také v něm byly veliké pokoje? Moje babička s dědou také bydleli v památkovém domě a pokoje byly obrovské! Pak ho odkoupila nějaká paní a z těch bytů udělala více minibytů! :-( Takové buňky malé! :-(

Sam se podívala do krásného města a chudinka - jako Popelka - ztratila botičku, zdali pak jí najde nějaký princ a Sam botku přinese? ;-)

Jojo, to souhlasím - člověk by až kolikrát plakal jak je mnoho věcí nenávratně pryč - zejména to dětství, že jo?

5 Zmrzlinka | E-mail | Web | 24. srpna 2013 v 13:32 | Reagovat

Já tam byla myslím na druhé dovolené s Petrem za svobodna :-) Ten skleník byl zavřený. Je moc pěkná. Teď jsme koukali na pohádku tam natáčenou. Aspoň hlavně u skleníku :-D

6 nauriel | 24. srpna 2013 v 16:19 | Reagovat

[1]: Sam je dívka mnoha talentů ;-) Do toho baráku se už asi nikdy nepodívám, ale stejně už je to všechno jiný. Já mám babičky obě, i když jsem se našim taky narodila až těsně před třicítkou. Bábině je 85 a druhé babi 78. Já jsem s bábinou dělala broskvovou marmeládu a chodila jsem jí mlsat kremrole do komory :-D

[2]: Vidíš, to jsem ani nevěděla, že jste tam byli :-) Je tam krásně, že? Jako dítě jsem si ani neuvědomovala, jakou mám kliku, že se tatin narodil zrovna tam :-)
To jo, líp na tom jsem. Bábinu ještě mám a navíc plno příbuzenstva, se kterým se ráda vidím :-)

[3]: Děkuji. Však to ze Slovenska není tak daleko. Teta pochází z Hričova, ta je na Slovensku docela často ;-)
Jj, takové nostalgické momenty máme asi všichni. Tentokrát mě to dostalo nějak víc, než obvykle, ale musím uznat, že jsem si to tam zase krásně užila :-)

[4]: Děkuji. On je opravdu jak z pohádky a je fakt, že já to tu vnímám trochu jinak ;-) Pokojíčky byly tak nějak normální, nic megavelkého, on ten byt nebyl tak velký, ale měl své kouzlo :-) Děda na balkon namaloval Sněhurku se zvířátky a různě po bytě byly taky takové malůvky, bylo to moc krásné, takové pohádkové :-)

[5]: Skleník byl zavřený asi tři roky, kompletně rekonstruovali, ale už je delší domu otevřený. Zrovna jste se trefili, škoda, je úžasný :-)
To byla nějaká ta ozvěna, ne? Kousek jsem viděla ;-)

7 Blanule | 24. srpna 2013 v 16:51 | Reagovat

[6]: Můj taťka měl letos 73 let, takže mne si pořídil opravdu skoro na stará kolena :-)
Je to fajn, že se babičky dožily tak požehnaného věku.
Babina vždycky tak pěkně voněla, jakoby fialkama, pár let zpět, jsem narazila na starší paní, která voněla úplně stejně a okamžitě se mi babina živě vybavila, až mi taky vhrkly slzy do očí. Na tyhle věci jsem pěkná měkkota ;-)

8 Hanneton | 24. srpna 2013 v 17:23 | Reagovat

Nádherné fotky, Lednice je snad nejhezčí český zámek. Byla jsem tam naposledy pře více jak 10 lety, navíc bez znalostí místních zajímavostí, a proto mě zaujaly tvoje poznámky k parku i k zámku, např. to o lešení nebo vodopádu.  Tvoji prarodiče měli krásné místo k bydlení, přímo v centru  a dokonce hned vedle radnice. Věřím, že na tebe padla nostalgie, určitě jsi měla krásné dětství.

9 baziliska2-barbie | Web | 24. srpna 2013 v 18:57 | Reagovat

Leni nádhera, opravdu je to nádherný místo. Byla jsem tu minulý rok na dovolené , vlastně na výletě,ale určitě se sem zase hrozně ráda vrátím. :-) No a Sam nás krásně provedla.

10 Mary | Web | 24. srpna 2013 v 20:03 | Reagovat

Krásna virtuálna cestovná prehliadka :-) Určite si prežila krásne detstvo. Lednice sú krásne je krásne miesto, zámok s parkom má okúzľujúcu atmosféru. Ak by sa mi raz naskytla vhodná príležitosť, určite Lednice navštívim. :-) Sam sa stala skvelá sprievodkyňa. Má krásne náušnice:-P
Nostalgia asi niekedy prepadne každého.
Ja bývam síce už rok v novom domove, ale nezvykla som si. Stále smútim za starým domovom a miestami v jeho okolí, kde som prežila 20 rokov života, z toho 17 aj s maminou babkou. Ja som poznala len túto babi a aj sme spolu žili v jednej domácnosti. Druhá nemala ani záujem ma spoznať, tiež pred pár rokmi zomrela. A obidvaja dedkovia umreli ešte keď som nebola na svete.
Musíš byť šťastná, obidve babičky majú krásny vek. Nech im zdravie ešte dlho slúži. :-)

11 Nenca | 24. srpna 2013 v 21:14 | Reagovat

Nádherný zámok, mám veľmi rada takého staré stavby. Ako malá som mala možnosť vďaka zamestnaniu rodičov byť na dovolenke na pár zámkoch alebo kaštieľoch - boli sme tam ubytovaný, napr aj na Bojnickom zámku.
Škoda, že veľa takýchto historických stavieb chátra, hlavne na Slovensku.
A na starých rodičov mám spomienky len z detstva a na tých zábavných sa smejeme ešte aj dnes :)

12 nauriel | 24. srpna 2013 v 22:14 | Reagovat

[8]: Děkuji. Je fakt, že je moc krásná :-) Já jsem se babi ptala, proč zrovna Lednice, protože ani ona, ani děda odtud nepochází. A oni tam měli možnost bytu. Vybírali ze tří a vybrali Lednici a nemohli vybrat lépe ;-)
Jj, bylo to prima. Ráno jsme vstali a z okna viděli přímo na zámek ;-)

[9]: Sam se snažila, tak jsem ráda, že se zadařilo ;-) Já jsem to schválně pojala trošku netradičně, klasiku si asi můžete najít na netu, i když nevím, neb jsem nic nehledala. Asi bych se mohla mrknout ;-)
Třeba se vám zadaří se zase někdy vrátit :-)

[10]: Děkuji. Jj, dětství bylo prima. I dospívání. Tím, že v Lednici mám moje jedinou sestřenici a pár bratranců v mém věku, bylo to vždycky fajn. Chvíli u babi, chvíli u tety ;-)
Naušnice jsem jí dělala, aby ladily k šortkám, které tam prakticky nejsou vidět :-D
Obě babičky vypadají na svůj věk dobře, jsem ráda, že je ještě mám. Přeci jen prarodiče jsou prarodiče ;-)

[11]: Já taky. Zámky a rozhledny, to je moje ;-) A co rodiče dělali, že jste si takhle bydleli? ???
V Čechách taky kde co chátrá, většinou začnou opravovat, až když je to na spadnutí a tím pádem se oprava značně prodraží. Kdyby to udržovali tak nějak soustavně, myslím, že by ve finále dost ušetřili :-?

13 tinka | 25. srpna 2013 v 13:48 | Reagovat

Bola som tam 2x. Raz ako druháčka niekedy v roku 1962 a zámok bol už vtedy neskutočne krásny, minaret a skleník tiež. Snáď Lednice na rozdiel odo mńa ani nestarnú - stále sú na fotkách rovnaké :-D
Potom ešte raz ako mladá bezdetná manželka s manželom a priateľmi. Druhá strana zámku mala expozíciu z lovov panstva a dobové zaváranie. Tiež moc pekné. No možno ešte raz ... s vnúčatami :-D

14 nauriel | 25. srpna 2013 v 21:01 | Reagovat

[13]: Mě přijde, že teď je zámek nejkrásnější za celou dobu, co tam jezdíme. Konečně mají všechny části stejnou barvu, dřív to bylo každej pes jiná ves :-?  :-D
Však přijeďte, za tu dobu se to tam hodně změnilo a myslím, že vnoučatům by se tam mohlo líbit :-)

15 Silkmilk | Web | 26. srpna 2013 v 9:40 | Reagovat

Lednice je snad nejkrásnější zámek v ČR, pak už je snad jen Hluboká. Sam to velmi slušelo a pěkně nás provedla po Lednici. Byla jsem tam dvakrát a z toho jednou u Minaretu, je to opravdu překrásné, vše včetně zahrad :-).

16 Nenca | 26. srpna 2013 v 14:36 | Reagovat

[12]: :-D oni pracovali ako úradníci, z jednej ich práce sme chodili do kaštiela Moravany nad Váhom, tam to teraz chátra, a z ministerstva kultúry bolo možné zase ubytko na Bojnickom zámku. A ešte v Klátovej novej vsi, tam je taký malý zrekonštruovaný kaštiel.
Ja by som mala najradšej nejaký vlastný zámok (som úplne nenáročná :-P )

17 nauriel | 26. srpna 2013 v 16:54 | Reagovat

[15]: Na Hluboké jsem zatím nebyla, ale snad se tam někdy podíváme :-)
My to máme takovou tradici, že jak jsme v Lednici, jdeme se projít do parku ;-)

[16]: Já bych zámek nechtěla ani zadarmo :-D I když na pokoukání je to pěkné ;-)
Tak to jste měli super, to jsi měla princeznovské prázdniny ;-)

18 Nenca | 27. srpna 2013 v 17:08 | Reagovat

[17]: Skôr také dobrodružné, tieto staré stavby majú toľko chodieb kľukatých, vždy sme chodili na prieskum s bratom :)

19 nauriel | 27. srpna 2013 v 23:02 | Reagovat

[18]: Tak to věřím, že jste pořádali dobrodružné výpravy. Jak znám našeho tatina, tak spíš než brácha by se mnou chodil on :-D

20 nauriel | 27. srpna 2013 v 23:11 | Reagovat

[7]: Jejda, já jsem omylem nereagovala na komentík, nějak jsem ho přehlídla, to se omlouvám.
Tak to máš o dost starší rodiče, ani se nedivím, že babičky sis moc neužila. Našemu tatinovi bylo letos šedesát ;-)
Taky mívám takové momenty a jsem hned naměkko. Já třeba v Lednici vůbec nemůžu do kostela. Byla jsem tam na dědově pohřbu (který byl mimochodem opravdu moc hezký udělaný) a od té doby tam prostě nemůžu vlízt, zkoušela jsem to asi 3x. Vždycky bulím, prostě to nejde... :-(

21 Terra | 28. srpna 2013 v 17:24 | Reagovat

Krásná exkurze po krásné Lednici. To se Sam povedlo ;-) Byla jsem tam sice jen jednou jako dítě, ale pamatuju si to velmi dobře, asi proto, že na mě zámek a okolí udělalo ohromný dojem už tehdy. Z Minaretu byla krásná vyhlídka a pamatuju si, jak jsem se divila, že v jednotlivých vyhlídkových "patrech" jsou jiná zábradlí :-) Doufám, že se tam zase brzo podívám, krásná místa skýtá ta naše země česká! ;-)  :-)

22 nauriel | 28. srpna 2013 v 22:38 | Reagovat

[21]: Děkujeme :-) Já pamatuju minaret dlouhý léta zavřenej. Když ho otevřeli, vzali jsme s sebou bratránka, nahoře si sedli, dali nohy skrz zábradlí, kochali se výhledem a kinklali si nohama ;-)
Co jsem pochopila, tak to nemáte až tak daleko, tak se třeba brzy zadaří :-)

23 madamerouge | Web | 31. srpna 2013 v 15:46 | Reagovat

Díky za krásnou prohlídku Lednice a okolí, Sam je šikovná průvodkyně :-). Inspirovalas mě k návštěvě tohoto krásného kouta Moravy ;-)

24 nauriel | 31. srpna 2013 v 20:21 | Reagovat

[23]: Tak to mě moc těší. Určitě se vám tu bude líbit. Akorát bych doporučovala přijet tak v polovině září. Bude dobroučký burčák a nebudou tam takové davy ;-)

25 Eďa | Web | 10. září 2013 v 17:24 | Reagovat

Krásný výlet, Sam se má, že jsi ji vzala s sebou :-)

26 nauriel | 10. září 2013 v 21:23 | Reagovat

[25]: To jo, teda až na tu ztracenou botičku. Příště ať pojede kdo pojede, tak bosky. Ten park je snad začarovanej. Když jsme tam jezdili před pár lety s Káťou, tak si tam svklíkla a ztratila dvě ponožky. Jeden den zelenou a další den žlutou a nenašli jsme ani jednu :-?  :-D

27 grashin | Web | 5. října 2016 v 18:24 | Reagovat

jak vypočítat úroky z půjčky [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama